Ikonka aplikacji Forest

Forest, czyli licznik czasu, który sadzi drzewa


Kolejna notka z cyklu mobilnych polecajek.

Poprzednio pisałam o aplikacji Slowly, która próbuje odtworzyć urok tradycyjnej wymiany listów w internetowym świecie. Dziś napiszę o Forest, czyli aplikacji dzięki której możecie sadzić drzewa ;)

Co to jest Forest?

Forest to aplikacja do mierzenia czasu. Istota jej działania jest prosta - ustawiasz czas i włączasz licznik. Podczas gdy sekundy płyną na ekranie Twojego telefonu rośnie wirtualne drzewko, a gdy chcesz użyć innej aplikacji, pokazuje się komunikat, że w tej chwili licznik chodzi i jak chcesz skorzystać z telefonu, musisz zabić swoje rosnące drzewo! Jeśli wytrwasz do końca, gratulacje, Twój las wzbogacił się o wirtualne drzewko, a Ty otrzymałeś trochę leśnej waluty, dzięki której będziesz móc potem korzystać z nowych gatunków roślin.

placeholder

Firma Seekrtech, która stworzyła Forest, pisze o niej “Stay focused, be present”, czyli “Skup się, bądź obecny” i za jedną z głównych zalet korzystania z ich aplikacji podają pomoc w walce z uzależnieniem od telefonu. Przyznaję, jak ściągnęłam aplikację YourHour, która pokazuje ile czasu spędza się w telefonie, jak często włącza się różne aplikacje i inne tego typu statystyki, to byłam zdziwiona, że tak dużo czasu siedzę wpatrzona w komórkę i postanowiłam z tym uzależnieniem powalczyć. Forest bardzo mi w tym pomógł.

W wersji bezpłatnej aplikacji ma się możliwość tylko sadzenia drzewek, używania podstawowych tagów do opisywania czynności, które wykonywaliśmy i prostych statystyk. Plus trzeba znosić reklamy.

Wersja płatna, która kosztowała mnie około 10zł i jest to jednorazowy wydatek, daje dużo więcej możliwości. Można założyć sobie konto w aplikacji i mieć swój las zapisany w chmurze, tworzyć własne tagi, bogatsze statystyki, więcej dostępnych ustawień (np. lista aplikacji, których można używać podczas rośnięcia drzewka), wyzwania, dzięki którym możemy zdobyć więcej waluty, możliwość ustawienia wspólnego licznika ze znajomymi, którzy też korzystają z Forest, leśną mamonę można też wymieniać na realnie sadzone drzewa przez organizację Trees for the future współpracującą z Forest i inne dogodności.

A wszystko jest ślicznie i przejrzyście zaprojektowane.

placeholder

Jak zacząć?

Wystarczy pobrać aplikacje i zacząć sadzić drzewka!

Polecam najpierw pobawić się trochę w darmowej wersji i zobaczyć, czy aplikacja zdaje u was egzamin. Osobiście przeskoczyłam na płatną wersję po paru dniach i po dopasowaniu tagów do swoich potrzeb zaczęłam sadzić niemal bez przerwy :D Dzięki temu mogę stwierdzić ile czasu w ciągu dnia, tygodnia, czy miesiąca spędziłam na pracy, relaksie, spędzaniu czasu z innymi, nauce, czy domowych obowiązkach. Oprócz ograniczenia korzystania z telefonu, zaczęłam też bardziej świadomie spędzać czas, bo zawsze przed ustawieniem licznika myślę, do której kategorii pasuje, np. “Dobra, teraz przez 0,5h pouczę się japońskiego”, albo “przez 15 minut pozmywam naczynia” - moje założenia rzadko kiedy się w 100% sprawdzają :D

Drzewka

placeholder

Aplikacja jest robiona przez firmę azjatycką i dużo ma gatunków drzewek nawiązujących do różnych dalekowschodnich tradycji, np. kwitnąca sakura, złote drzewko ginkgo (miłorząb). Są też takie fantastyczne wymysły grafików jak drzewo w kształcie kota, czy takie, na którym rosną słodycze.

Jeśli sadzi się roślinkę na czas krótszy niż 20 minut wtedy sadzimy “bush”, czyli krzaczory albo inne mniejsze roślinki, np. tęczowy kwiat, czy urocze słoneczniki. Co jakiś czas pojawiają się nowe gatunki.

View this post on Instagram

A post shared by Forest (@forest_app) on

Więcej informacji

Podsumowanie

Forest bardzo mi się spodobał i polecam wam zasadzenie własnego wirtualnego lasu ^^

P.S. Wszystkie użyte grafiki pochodzą z oficjalnych materiałów Forest.