Książka Zawód Powieściopisarz

"Zawód: powieściopisarz" Murakamiego [RECENZJA], czyli pisarz o pisaniu. I nie tylko.


Wstęp

Murakami - czy jest ktoś kto jeszcze o nim nie słyszał? Gdy Wydawnictwo Muza wydaje jego książki, nazwisko pisarza zajmujące większość okładki, rzuca się w oczy w każdej większej księgarni. Jednak utwory Murakamiego nie tylko wizualnie przyciągają uwagę. Jego prozę czyta się lekko. Nieważne czy to przemyślenia o bieganiu, czy powieść z gatunku realizmu magicznego, gdzie poruszamy się pomiędzy równoległymi światami. “Zawód powieściopisarz” sprawił mi olbrzymią frajdę. Miło czytać o tym jak powstawają ukochane książki ulubionego autora. Opinie Murakamiego, te literackie jak i życiowe, są dojrzałe i bardzo do mnie przemawiają.

Murakami i ja

Od wielu lat Haruki Murakami jest na pierwszym miejscu wśród moich ulubionych autorów. Przeczytałam wszystkie jego książki wydane na polskim rynku i dwie dotyczące jego twórczości (“Haruki Murakami i muzyka słów” oraz “Haruki Murakami i jego Tokio”). Można powiedzieć, że trochę się na jego twórczości znam. Z niecierpliwością czekam na każdą jego kolejną książkę i mam nadzieję, że za niedługo będę w stanie przeczytać coś w oryginale, kiedy podszkolę japoński. Ale dość o mnie, wypadałoby napisać coś więcej o książce!

placeholder

Lekkie i głębokie - takie są przemyślenia Murakamiego

Eseje czyta się lekko i przyjemnie. Jakby przyjaciel opowiadał o swojej pasji. O jej blaskach i cieniach. O tym ile pracy wymaga utrzymanie się z niej. Bardzo mnie urzekły zwroty skierowane wprost do czytelnika. Jeszcze bardziej skracały dystans pomiędzy piszącym a czytającym, zacierając granicę między nami. Poczułam, że polubiłam Murakamiego jeszcze bardziej, nie tylko jako pisarza, ale jako człowieka z krwi i kości. Bardzo miło poczytać jak Murakami zapatruje się na swoje pisarskie życie, akt tworzenia i kręgi literackie. Marzy mi się kiedyś napisać książkę (jak pewnie wielu innym :D) i bardzo lubię książki, które pozwalają zajrzeć na backstage świata literatury. Murakami ma wiele lat doświadczenia w pisaniu, zdobył popularność na całym świecie, a mimo to nadal czuć w jego słowach pokorę.

Czy warto po nią sięgnąć?

Myślę, że lektura może się spodobać nie tylko tym, którzy znają jego książki. Wieloletnie doświadczenie Murakamiego pomoże też osobom, które zajmują (chcą zajmować) się pisaniem, albo po prostu inspirują ich historie, ludzi, którzy dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy odnoszą sukcesy.

Polecam każdemu.

ceneo