Zdjęcie okładki piątego tomu Strażnika domu Momochi i kolorowej rozkładówki z początku mangi.

[RECENZJA] Manga "Strażnik domu Momochi" tom 5, przeszłość Yukariego i wodny smok


Wprowadzenie

Strażnik domu Momochi to manga pełna nawiązań do japońskiej mitologii. W każdej z recenzji oprócz skrótów fabuły umieszczam też ciekawostki o mitologicznych stworach, które pojawiły się w danym tomie. Polecam zajrzeć do moich wcześniejszych recenzji tomów pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego. A jeśli już je znasz, zapraszam ponownie do rezydencji Momochi.

Informacje ogólne

Skrócona historia

Streszczenie pierwszych tomików: Osierocona Himari odziedzicza dom na granicy świata śmiertelników i demonów, zamieszkany przez chłopaka imieniem Aoi, który jest uwięzionym w rezydencji Talizmanem-Nue, jego shikigamich oraz masę innych nadprzyrodzonych istot.

Piąty tom trzyma fabularny schemat poprzednich - rozwinięcie wątku z końca poprzedniego tomu i zarzucenie nowego.

Na końcu czwartego tomu cliffhangerem było wyznanie Yukariego, czym był jego grzech, kiedy był jeszcze człowiekiem. W piątym tomie dowiadujemy się więcej o ludzkim życiu Yukariego, jak stał się demonem, a później shikigamim Aoia. Nowym wątkiem jest klątwa rzucona na Hayato i Himari podczas szkolnego wyznania.

Wygląd

Na okładce pierwszy raz pojawia się Kasha. Zieleń kolorystycznie dominuje, pojawiają się elementy znane z poprzednich okładek - przepięknie zdobiony strój i parasolka. Jeśli przyjrzymy się wzorowi na kimonie, widać tam motyle, kwiaty, ale i powóz (na wysokości łokcia). Myślę, że to nawiązanie do imienia Kasha (火車), czyli ognisty powóz. Więcej o mitologicznym znaczeniu Kashy pisałam w recenzji do tomu trzeciego.

Mitologia - Ryuujin 龍神

W tym tomie głównym mitologicznym kąskiem jest Ryuujin, czyli smoczy król. To on zmienił Yukariego w wodnego smoka. W mandze strzeże on 7 wodospadów i utrzymuje ich wodę w czystości.

W mitologii jest on uważany za władcę mórz, któremu podlegają morskie stworzenia. Mieszka w podwodnym pałacu, Ryūgū-jō (竜宮城). W legendzie o Urashima Tarou, główny bohater jest gościem w posiadłości Ryuujina, gdzie czas płynie dużo wolniej niż na powierzchni.

placeholder

Ciekawostka związana z językiem japońskim

Tak jak w poprzednich tomach, no surprise, przy numerze tomu jest 大事 (daiji), czyli formalny znak liczbowy kanji. Znak daiji dla cyfry 5 to 伍 (ご). Tak jak inne daiji, wymawia się go identycznie do powszechnie używanego znaku 五.

Więcej o daiji możecie przeczytać tutaj po angielsku albo tutaj.

Moja ocena: 7/10

Tom 4. nadal jest moim ulubionym do tej pory, ale cieszę się, że wyjaśniła się przeszłość Yukariego. Wątek romantyczny pomiędzy Himari a Aoiem też powoli się rozwija.