podcast

Moje ulubione polskie podcasty


Aktualizacja 22. maja: dodano kategorię “Życiowe”

Podcast, “A co to takiego?”, mogą pytać niektórzy z was. Już tłumaczę. Podcast to audio nagrania rozmów lub monologów w odcinkach. Można powiedzieć, że słuchowisko internetowe. Tematyka podcastów dostępnych w sieci jest olbrzymia. Są edukacyjne, biznesowe, rozrywkowe, luźne, poważne, śmieszne, merytoryczne, każdy znajdzie coś interesującego. A najlepsze jest to, że można słuchać podczas robienia innych rzeczy. Nie dość, że pomyjesz naczynia, czy wysprzątasz pokój, to jeszcze dowiesz się czegoś ciekawego. Część osób słucha też podczas biegania, czy na siłowni.

Słucham głównie angielskich podcastów, ale mam też kilka ulubionych polskich podcasterów. Poniżej ci, których słucham najczęściej. Zrobiłam podział na kategorie, więc możesz sobie przeskrolować tematykę, która cię nie interesuje.

1. Biznesowe

Czemu słucham podcastów biznesowych mimo, że nie mam własnego biznesu? Jest kilka powodów. Po pierwsze, myślę że prędzej czy później założę własną firmę. Praca na etacie, to nie jest coś, co chciałabym robić do końca życia. To nie tak, że nie lubię swojej pracy. Bycie programistką i pracowanie z domu to super sprawa, tylko że od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, że chciałabym mieć coś swojego. Na razie nie ma co się nad tym rozpisywać. Po drugie, dużo wiedzy biznesowej można wykorzystać w innych dziedzinach życia. Nie trzeba mieć własnej firmy, żeby korzystać z porad na temat tego, jak przyciągać uwagę, czy pozytywnie się wyróżniać. Po trzecie, staram się być świadomym konsumentem, więc chcę też lepiej rozumieć, jak działają biznesy od drugiej strony.

2. Finansowe

Głównie tematyka finansów osobistych. Interesuję mnie wolność finansowa (osiągnięcie takiego pasywnego dochodu, że właściwie nie ma już potrzeby pracować). Na razie mi do niej daleko, ale lubię słuchać historii ludzi, którzy już ją osiągnęli albo są na dobrej drodze do niej. Poza tym różne sposoby na optymalizacje wydatków, zwiększanie oszczędności, czy dochodu.

3. Rozrywkowe

Zazwyczaj słucham podcastów dla wiedzy. Te rozrywkowe też :D Nie jestem na bieżąco z rynkiem wydawniczym, więc słucham sobie recenzji różnych książek.

4. Życiowe

To kategoria, która ostatnio sprawia mi największą frajdę podczas słuchania. Tak nazwałam tę kategorię, bo ciężko mi zawężyć tematykę tych podcastów, do któregoś z trzech powyższych, które już przedstawiłam.

I to tyle z polskiej podcastosfery. Po angielsku słucham audycji z szerszej tematyki, np. typowo samorozwojowej, np. Jordana Harbingera. Nie kojarzę żeby było coś podobnego po polsku. O tym kiedy indziej ;)

A wy słuchacie podcastów? Jaka tematyka was interesuje? Polecicie jakiś ciekawy?